Gülsüm Ali İlhan’ın Gönül Dağı dizisinden ani ayrılma kararı dizinin takipçilerini zor bir döneme sokmuştu. Yıldız oyuncunun projeden ayrılma nedenleri hakkında çok fazla bilgi verilmemiş, bu durum hayranları arasında çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı. Ancak İlhan’ın ayrılık kararından iki yıl sonra yaptığı dikkat çekici açıklama bu konuda merak edilenleri bir nebze olsun aydınlattı.

Geçtiğimiz günlerde bir yayına katılan Gülsüm Ali Gönül Dağı ile ilgili içinde kalan bir hayalini paylaştı ve izleyicileri şaşırttı. Güzel oyuncu “Güzel bir sahneyle o çocuğa dokunmak isterdim. Taner’in, Dilek’in mutluluğunu oğullarıyla görmek isterdim. Hikâyeleri yarım kaldı. Masaldı o” diyerek karakterinin hikayesinin tamamlanmamış olmasının verdiği burukluğu dile getirdi.

Dilek karakterinin hikayesi, Gönül Dağı’nın dokusunda önemli bir dönüm noktası olan Asuman ve Ramazan’ın düğün gününde, bölgeye düşen taşlarla trajik bir sona ulaştı.

Dizinin geçen sezon finallerinde, doğuma az bir zaman kala tehlike altında kalarak hayatını kaybeden Dilek, Taner’in gözyaşlarıyla izleyicileri derinden etkilemişti. Dilek karakterine hayat veren Gülsüm Ali İlhan, sosyal medya hesabından yaptığı duygusal veda ile diziden ayrıldığını duyurmuştu. İlhan “Gönül Dağı türküsünün bende yeri apayrı, bu projeden önce de sürekli bıkmadan usanmadan dinlerdim. Bir gün bir senaryo geldi adı ‘Gönül Dağı’. İlk bölümü okudum ve bu işte oynamak istiyorum, Dilek ben olmalıyım dedim ve öyle de oldu.